Bugun...


Hüseyin PAMUK


Facebookta Paylaş









Ramazan Bize veda ederken...
Tarih: 11-07-2015 17:20:00 Güncelleme: 11-07-2015 17:20:00


Bir Ramazan Ayının daha sonuna yaklaşmış bulunmaktayız.

 

Mübarek ay 11 ayın sultanı Ramazan giderken bize nice güzellikler katarak gidiyor.  Mana aleminden Esenliklerin ve İlahi Rahmetin sağanak sağanak yağdığı, şeytanların zincire vurulduğu, cehennem kapılarının kapandığı ve cennetin bütün kapılarının ardına kadar açıldığı ramazan ayı bize veda etmeden önce bize emanet edeceği bazı şeyler var.

 

Bu Mübarek ayda cenabı Allah’ın kelamı Kuranı Kerim mukabeleler ile tekrarlandı. Kuranın indirilmesi ile bu ay 11 aya sultan oldu. Ve bu aya bir çok özellik bahşedildi. Ümmeti Muhammedin istifadesine sunuldu. Bu Rahmetten istifade edebilenlerden olmak inşallah hepimize ve tüm ümmete nasip olur.

 

Kuran-i Kerim sadece okunası ve tekrarlanacak  bir kitap değildir. Yaşanılması zorunlu bir kitaptır. İnsanlığın tek huzurlu yaşamın çaresi Kuran-i Kerim sayfalarının arasındadır.

 

Kuran-i Kerimin Hitap ettiği sadece Müslümanlar değildir. Bütün İnsanlık alemidir. Bu nedenle İnsanlık dünyasına baktığımızda Zenginlik, mal, servet, gösteriş ve her türlü kolaylığın olduğu şu zamanda Müslümanların Kuran-i Kerim ile muhatap oldukları halde ona ne kadar yabancılaşırlarsa o kadar hüsrana ve zarar uğrayacakları malumdur. Eğer Kuran-i Kerimi temsil ettiğini iddia ediyorsan o halde sorumluluklarımızı bilmek ve en iyi şekilde yapmakla mükellefiz demektir.

Dolayısıyla Ramazan bize Kuran-i Kerimi bir kere daha emanet ederek bize veda ediyor. Kuran-ı kerim sadece indiği ayda veya indiği devirde değil kıyamet kopana ve hükmü Allah tarafından kaldırılana kadar devam edecektir.

Asıl sınav Ramazandan sonra başlıyor. Eğer Ramazanda tuttuğumuz oruçların ve yaptığımız ibadetlerin kabulünü müşahede etmek istiyorsak Ramazandan sonraki yaşantımızda Kurandan izlere rastladığımız ölçüde kabul görülmüşüz demektir.

Bir gerekçesi olmadan Oruç tutmadan, namaz kılmadan geçirilen bir ramazanda bayram günü bayram namazında ön saflarda yer almanın hiçbir getirisi olmayacağı gibi, Ramazandan sonra terk edilen camilerin  ve kılınmayan namazların ahiretine bir getirisi olacağını beklemek her halde ahmaklık olacaktır. 

Bu nedenle Mümin Ramazandan sonra verilecek iman sınavı Ramazan ayındaki bereket ve Rahmeti ömründe görmek ve hissetmek istiyorsan,  bütün ayları Ramazan gibi görmeye çalışmalı samimiyet ile Allaha kulluk şuurunu terk etmemelidir. 



Bu yazı 4889 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI