Bugun...Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi
Tarih: 27-06-2018 12:35:00 Güncelleme: 27-06-2018 12:54:00 + -


Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı 81 il ve 957 ilçede Yaz Kur’an Kursları eğitimi başladı.


Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi

Belirlediği “Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi” sloganıyla dikkat çeken diyanet geleceğimizin teminatı çocuklarımızın aynı zamanda vatanın da geleceği olduğunu ön plana çıkarıyor.

Toplumumuzun büyük bir kesiminin dini bilgileri okul sonrası Yaz Kuran Kurslarında aldığı ve bu bilgilerle dini hayatını şekillendirdiği yapılan istatistiklerde açıkça ortaya çıkıyor.

2012 yılına kadar 5. sınıfı bitirmemiş öğrencilerin camiye, yaz kuran kurslarına kayıt olmasının önündeki engelin kalkmasıyla birlikte her yıl 3 milyonu aşkın çocuk artık yaz kuran kurslarında temel dini bilgiler ile birlikte Kur'an-ı Kerimi öğrenme imkânına kavuştu. Yaz Kuran Kurslarının Örgün Eğitime Faydası Yaz Kur’an Kurslarına katılan çocuklar kış döneminde devam ettikleri okullarında özellikle Kur’anı Kerim ve din derslerinde daha başarılı oluyor.

Öğrencilerin Yaz Kuran Kur’an Kurslarında aldıkları temel dini bilgiler ve Kur’an dersleri okul döneminde ciddi manada destekleyici etki gösterirken b derslere ayırması gereken zamandan da tasarruf ederek diğer derslere daha fazla vakit ayırabilmelerine imkân tanıyor.  Günümüz iletişim çağının getirdiği birtakım erişim imkânları ve bu imkânların ortaya çıkardığı dijital tembellik eğitim alanında da bazı olumsuz sonuç beraberinde getiriyor. İbadi konularda özellikle ezber gerektiren hususlar ilerleyen yaşlarda imkânsız hale gelebiliyor.

Bu bakımdan çocukluk döneminde alınacak sistemli bir eğitimle bu kazanımlar elde edilebiliyor. Yaz Kur’an Kursları Ne Zaman Başlıyor Ne Zaman Bitiyor? Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il ve 957 İlçe Müftülüğüne verilen talimata göre bu sene Yaz Kur’an Kursları 25 Haziran pazartesi başlayıp 17 Ağusto Cuma günü bitecek. Daha önce kur sisteminin uygulandığı Yaz Kur’an Kurslarında bu sene kur sistemi kaldırılarak dönem uygulamasına geçildi. İki dönem halinde uygulanacak program çerçevesinde yaz tatili için şehir değiştirmek durumunda kalan öğrenciler gittikleri yerde kayıt olabilecekler.

Ders Materyalleri Yenilendi Daha önce Dinimi Öğreniyorum 1-2-3 kitapları kur esasına göre hazırlanmış ve uzun yıllar kullanılmıştı. Taşradan gelen talepler doğrultusunda Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmalar neticesinde Dinimi Öğreniyorum ve Etkinlik Kitabı isimli iki yeni kitabı tüm öğrencilere ücretsiz dağıtacak.
Bu haber 3448 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI