Bugun...Balkanlardaki en büyük caminin temeli dualarla atıldı.
Tarih: 14-05-2015 10:58:42 + -


Tiran’da inşa edilecek Namazgâh Camii’nin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından atıldı.


Balkanlardaki en büyük caminin temeli dualarla atıldı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da inşa edilecek Namazgâh Camii’nin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından atıldı.
Balkanlardaki en büyük cami olacak Namazgâh Camii’nin temel atma töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Kur’an tilavetinin ardından yaptığı konuşmadaCumhurbaşkanı Erdoğan, Tiran Namazgah Camii’nin, süratle tamamlanarak hizmete girmesini temenni ettiğini söyledi. “Camimizin şimdiden hayırlı olmasını, burada yapılacak ibadetlerin Allah katında makbul olmasını diliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu caminin Tiran’a kazandırılmasını sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’na teşekkür etti.
Tiran Namazgah Camii’nin, ülkemizdeki vatandaşlarımızın katkılarıyla, yardımlarıyla inşa edileceğini kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sadece kapalı alanında 5 bin kişinin aynı anda namaz kılmasına imkan sağlayan bu cami, halklarımız arasındaki kardeşliğin bir sembolü olacaktır. Ayrıca, caminin hemen yanında inşa edilecek Bir Arada Yaşama Müzesi’nin de Arnavutluk’un zengin toplumsal yapısının aynası olacağına inanıyorum. Temelini attığımız cami, inşallah, daha güçlü, daha yakın, daha verimli işbirliğimizin vesilesi olacaktır. Bu güzel hizmetin ifasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in duası
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaptığı duada “Allah’ım, aynı tarihin, aynı inancın, aynı medeniyetin çocukları olarak bugün burada Kabetullah’ın şubesi güzel bir mabedin inşasında Türkiye Cumhuriyeti ve Arnavutluk Cumhuriyeti halklarının birleştirdiğini için sana hamd ediyoruz, hamdımızı, senamızı kabul eyle Allah’ım.” dedi.
Başkan Görmez yaptığı duada şunları söyledi:
“Allah’ım, dört asır burada namazgahta secde edip sana gelen bütün büyüklerimize rahmet gönderiyoruz, ruhlarını haberdar eyle Allah’ım. Allah’ım, asırlarca bu namazgahta secde de gözyaşı dökerek; bizi ve gelecek zürriyetimizi namaz kılanlardan eyle, dualarımızı kabul eyle diyerek yalvararak gözyaşı döken büyüklerimizin bugün duasının gerçekleştirdiğini görüyoruz, sana sonsuz hamdüsenalar olsun Allah’ım.
Allah’ım, bugün temelini attığımız bu mabedi dost ve kardeş Arnavutluk Cumhuriyetinin bağımsızlık ve özgürlük simgesi olarak daim eyle. Minarelerinden ezan sesini hiçbir zaman eksik etme Allah’ım. İçinde sana rükûa eğilen, senin için secdeye varan, ellerini açıp sana dua eden mü’minlersiz bırakma Allah’ım.
Allah’ım başta Arnavutluk olmak üzere, Balkanlarda ortak tarihin, orta medeniyetin çocukları olarak yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimize sen Müslüman kimliklerine bağlı olarak huzur ve barış içerisinde bir hayat sürmeyi nasip eyle Allah’ım.
Allah’ım, bu topraklarda tarih boyunca farklı inançları, farklı kültürleri birlikte yaşatmış bir ecdadın torunları olarak birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama hukukunu bu topraklarda kardeşlerimizin tekrar bütün dünyaya göstermesini, onlara nasip eyle Allah’ım. Her türlü savaştan, her türlü felaketten, her türlü afetten sen muhafaza eyle Allah’ım.
Balkanların en büyük camisi olacak
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da tek olan Ethem Bey Camisi'nde çok az kişi ibadet edebilirken, halk bayramlarda caddelerdeki alanlarda namaz kılıyor, yağmurlu günlerde ise sıkıntı yaşıyor.
Tiran'da 1994'te Namazgah denilen yere cami inşası için Arnavutluk İslam Topluluğu Başkanlığınca çalışmalar yapılmış; ancak bugüne kadar değişik tarihlerde temel atılsa da arsa ve bürokratik işlemler ile mahkeme süreçleri nedeniyle caminin yapımına başlanamamıştı.
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılacak ve Arnavutluk Müslümanlarının 100 yıllık cami hasretinin sona erdirecek olan cami, 10 dönümlük arazi üzerine inşa edilecek.
Balkanların en büyük camisinde açık alanla birlikte aynı anda 10 bin kişinin ibadet edebilecek. Cami alanında, 332 kişilik konferans salonu, 10 derslikli Kur'an kursu, sergi salonu, kütüphane, lokanta ve yemekhane, 2 katlı Balkan Müzesi, engelli ve yaşlı asansörü, bebek bakım odası, çalışma odaları ve 500 araçlık otoparkıyla büyük bir kültür merkezi yer alacak.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, temel atma töreninin ardından Arnavutluk’ta inşa edilen Preze Kale Camii’nin açılışına katıldı
Bu haber 4405 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI